התוכנית החינוכית

התכנית החינוכית של אדם ואדמה מורכבת ממספר מרכיבים משמעותיים.
השילוב ביניהם מהווה "מתכון מנצח" למודל החינוכי ופיתוח התלמיד כאדם בוגר, אחראי ועצמאי.

img

עבודה חקלאית

ב”אדם ואדמה” מתחילים את היום בחיבור לאדמה “דרך הידיים” מידי בוקר יוצאי התלמידים מצוידים בכובע, מזמרה, קלקר מים וסנדוויץ’ לעבודה חקלאית אצל חקלאי האזור.

התלמידים מחולקים לקבוצות לפי סידור עבודה יחד עם איש צוות ועובדים בסוגי חקלאות שונים: גיזום, הדלייה, קטיף, עישוב וכו’, ובענפי חקלאות שונים תלוי אזור גאוגרפי וצורך.

העבודה החקלאית מקנה לתלמידים ערכים של התמדה, מקצועיות, עמידה במשימה, עבודות צוות, אחריות, דייקנות ויסודיות סובלנות ואכפתיות.

מעבר למה שהתלמיד מקבל אנו רואים ערך מוסף בסיוע ועזרה לחקלאים, החקלאים מאושרים לראות נוער צעיר ונמרץ בשטח ונדהמים לגלות כמה התלמידים הם עובדים חרוצים ואחראים.

בעזרת העבודה והחיבור עם החקלאים התלמידים מבינים כי החקלאות הינה אבן יסוד בתרבות, בכללה ובביטחונה של מדינת ישראל.

img

לימודים לבגרות

בשעות צהריים לאחר התרעננות וארוחה מתחילים התלמידים את השלב השני ביום, שלב הלימודים. הלמידה מתמקדת במקצעות הליבה לבגרות מלאה ובתוספת לימודי מגמת חקלאות. זמן הלמידה ממוקד ודורש מהתלמידים אחריות, ריכוז ומשמעת עצמית.

המורים במקצועות השונים מוסמכים ובעלי ניסיון, המורים מכירים היטב את התלמידים, מגלים אכפתיות ומייחסים חשיבות רבה להצלחתם.

בכיתה י”א-י”ב ישנה תכנית לימודים ייחודית המבוססת על הכשרה מעשית. בתחילה לומדים התלמידים את כל הפעולות הדרושות על מנת להקים בפועל משק החקלאי, לאחר מכן לומדים לבצע פעולות שונות העוסקות בחקר הגידולים החקלאיים ובסופו של דבר אמורים התלמידים לפתח יזמות צעירה תוך חשיבה יצירתית וחיפוש אחר פתרונות לאתגרים הקיימים היום בחקלאות.

בשעות אחר הצהריים מופעל מרכז למידה בקמפוס, המאפשר לתלמידים זמן להכנת המטלות ושעורי הבית, מרכז הלמידה מופעל על-ידי מורים מקצועיים המתמחים באסטרטגיות למידה.

img

פעילויות שיא במהלך השנה-

טיולים ומסעות- אנו מאמינים שבנוסף לחיבור לאדמה “דרך הידיים” ודרך הלימוד והרוח, יש חיבור נוסף- “דרך הרגליים” וכך זוכים התלמידים להכיר אזורים וחלקי נוף מרשמים בארצנו היפה. מעבר לנופים שהתלמידים פוגשים בטיול הם גם פוגשים את עצמם ברגעים של אתגר וחווים רגעי שיא, עזרה לחבר, גיבוש, כוח רצון, כוחה של קבוצה וכו’. הטיולים ב”אדם ואדמה” הם טיולים “נודדים” כאשר כל ציוד הטיול נמצא איתם בתרמיל הגב ולפעמים גם האוכל וציוד הבישול (יש מספר טיולים נודדים במהלך השנה).

שבתות, סמינרים וימי תרבות- במהלך השנה מתקיימות מספר שבתות "תכנית" לרוב במקומות שונים בארץ. צוות של תלמידים יחד עם מדריך בוחרים את מיקום השבת, מחליטים על קונספט, בניית התוכן ותכנון הארוחות והפעילות החברתית (אנו מקפידים על שמירת השבת).

בנוסף אנו יוצאים מספר פעמים במהלך השנה לימי תרבות הכוללים ביקור במוזאוניים, הצגות ואתרי מורשת.

העשרה ותוכן ערכי וחברתי

התכנית החינוכית- חברתית ב"אדם ואדמה" המתקיימת מידי שבוע בנויה בצורה העוסקת בשלושה רבדים עיקריים רוח, נפש וגוף ודרך רבדים אלו פוגשים התלמידים את עצמם ואחד את השני.

העשרת הרוח– התעסקות בנושאים ערכיים או בתחומי דעת שונים דרך לימוד משותף סביב המדורה או בהפסקות בזמן העבודה בהנחיה של תלמיד או איש צוות. ודרך קובץ הרצאות בתחומים שונים כגון: יהדות, ציונות, חברה ישראלית, מורשת קרב וכו'.

ביטוי לנפש- התעסקות בתחומי יצירה ומלאכה שונים הנותנים ביטוי לנפש היצירתית של כל תלמיד. חוגים וסדנאות בתחומים שונים כגון: בישול, נגרות, מוזיקה וכו'

פיתוח הגוף– התחום הפיזי מאד חשוב ב"אדם ואדמה" והתלמידים מתחזקים ושומרים על גוף בריא, שילוב של שיעורי ואימוני ספורט נכונים מסייע לתלמידים להגיע כשירים מבחינה פיזית לעבודת השדה הדורשת לרוב מאמץ.

החיים בקמפוס

חיים ביחד- לחיים בקמפוס פנימייתי מרכיב חינוכי חשוב מאד, בראש ובראשנה התלמידים לומדים לחיות יחד כקבוצה.

התכנית משלבת דתיים וחילונים, מושבניקים, קיבוצניקים ועירוניים מתוך תפיסה של חיים משותפים בחברה הישראלית. התלמידים לומדים להכיר את העולם אחד של השני ולכבדו.

מידי שבוע מתקיימת שיחת קבוצה בליווי המדריך \ מחנך ולעיתים גם עם איש מקצוע בתחום ליווי קבוצות.

אחריות אישית וקבוצתית- התכנית מכינה את התלמידים "לחיים" הם לומדים להתנהל באופן עצמאי. כל חניך אחראי להכין לעצמו סנדוויץ' בבוקר, לכבס לעצמו את הבגדים ולנקות אחת החדר. מלבד האחריות האישית לתלמידים אחריות קבוצתית וכך החניכים מתפעלים את רוב תחומי החיים בתכנית. למשל תורניות מטבח, אחראי תיאום עבודות חקלאיות, אחראי לו"ז, אחראי לימודים, אחראי תוכן ערכי, רכז טיולים, רכז לוגיסטיקה וכו'…

אווירה משפחתית- החיים ביחד יוצרים אווירה של משפחה וכמו בכל משפחה אנו נוהגים לעשות דברים יחד, וכך גם אנו חוגגים את החגים. לקראת כל חג מכין צוות של תלמידים סעודה חגיגית ופעילות בנושא החג וכמובן חוגגים יחד ימי הולדת ושמחות נוספות.

תרומה לקהילה- בכל מקום בו התכנית ממוקמת אנו שואפים ליצור חיבור הדדי עם הקהילה, למשל פרויקטים לשיקום גינות, הדרכת הנוער ביישוב, חגים ומיזמים נוספים.

חיי קבוצה

הקבוצה הינה גורם מאוד משמעותי בחוויה החינוכית של אדם ואדמה, הקבוצה כוללת תלמידים המגיעים מרקע חילוני ודתי, מהעיר ומהכפר, מיישובים קהילתיים ורקעים שונים.
הקבוצה לומדת יחד את לימודי הבגרות ועוברת פעילות מאוד משמעותית לאורך התכנית.
לכל קבוצה מחנך ומדריך אשר מובילים יחד עם צוותי ההוראה והמעטפת הרגשית את התהליך החינוכי בשיתוף עם ההורים.
דרך חיי הקבוצה התלמידים מכירים חברים לכל החיים ולומדים הלכה למעשה את היכולת ליצור חברה ישראלית מעורבת ומחוברת.

סמינרים וטיולים

סמינרים להיכרות עם החברה והארץ

במהלך השנה בסופי השבוע מתקיימים סדרות ערכיות ברחבי הארץ שחושפות את התלמידים לאזורים מעניינים בתחומי התיישבות, ציונות, יהדות, מיעוטים בחברה ועוד.
ימי תרבות- במהלך השנה בתחילת השבוע יוצאים התלמידים לימי לימוד ארוכים על החברה הישראלית, על התרבות ועל המורשת.

טיולים

ערך אהבת הארץ והחיבור לאדמה בא לידי ביטוי בצורה משמעותית בטיולים הנודדים.
"דרך הרגליים" התלמידים נחשפים לאזורים וחלקי נוף מרשמים בארצנו היפה.
מעבר לנופים התלמידים פוגשים את עצמם ברגעים של אתגר כשכל הציוד על הגב לאורך הטיול.
הטיולים תמיד מהווים רגעי שיא בהם נוצר חיבור מיוחד וחזק יותר בין התלמידים.

בואו נדבר

מתעניינים? רוצים לשמוע עוד? השאירו פרטים ונחזור אליכם

Let's talk

Interested? Want to hear more? Leave details and we will get back to you

אירוע קרוב