אדם ואדמה – חקלאות, מצוינות, ערכים

רשת אדם ואדמה הוקמה במסגרת ארגון השומר החדש במטרה לחנך את הדור הצעיר לאהבת הארץ וחיבור לאדמה ובשילוב סיוע משמעותי לחקלאים בישראל.
אנו מאמינים כי החקלאות היא אבן יסוד משמעותית בעתידנו הלאומי ומתוכה עבודת האדמה היא היסוד לערכים של מנהיגות ואחריות לצד התמדה וענווה.
בשנת 2015 הוקם התיכון הראשון בערבה בפיקוח משרד החינוך.
שיטת החינוך באדם ואדמה פורצת דרך בארץ בעולם ע"י שילוב בין משימה אמיתית לבין לימוד משמעותי.
התלמידים בתכנית מגיעים מכל רחבי הארץ מרקע חילוני ודתי מתוך אמונה ליצור חברה ישראלית מעורבת, מכילה ומחוברת.

ארגון השומר החדש רואה עצמו כזרם מתפתח בציונות המעשית הפועלת ברוח חלוצית-ממלכתית ובהשראת ארגון השומר אשר פעל בראשית הציונות. הארגון מוביל מגוון פעולות התנדבותיות וחינוכיות במרחבים החקלאיים והפתוחים של מדינת ישראל.

 בשנת 2019 התרחב התיכון והפך לרשת חינוכית-חקלאית הפועלת בערבה, באזור התבור ובצפון הגולן, ובשנת 2020 הוקם תיכון נוסף באזור ניצנים.

התיכון מצמיח מנהיגות וערכים בקרב בני הנוער מתוך צורך לאומי לחזק את ענף החקלאות. המטרה הינה להחזיר את השילוב בין חינוך וחקלאות לסדר היום להוות רשת בתי ספר המחברת את תלמידי ישראל לעבודת האדמה ואהבת הארץ בשילוב מצוינות לימודית ובניית ערכים לחיים.

אנחנו מאמינים שהעבודה החקלאית והעצמאות לה נדרשים התלמידים, מחשלים ומעניקים מיומנויות וכלים לחיים, וכך מונחלים לכל אחד ואחת ערכי בגרות, אחריות ומנהיגות.

"כל עוד הנוער לנו במולדת קום יקום חזון עם ישראל"

אדם ואדמה ערבה


התכנית הוקמה בערבה בשנת 2015 מתוך יוזמה חינוכית- חלוצית ומתוך צורך ערכי וממשי לסייע לחקלאי האזור שספגו משבר קשה.

הקמפוס ממוקם במושב חצבה, והיום מונה 80 תלמידים מכיתה ט' עד י"ב, שלומדים, עובדים במשקי הערבה ומפיחים רוח חיה במדבר השומם.

אדם ואדמה תבור

תיכון אדם ואדמה תבור הוקם בגליל התחתון במהלך משותף של השומר החדש וכפר הנוער כדורי. מייסדי התכנית שכניה ורננה יחד עם משפחת אלמוז מכפר תבור ממשיכים לשמר את האתוס הציוני ומחזירים את החינוך החקלאי לגליל במורדות הר תבור. התיכון מיועד לכיתות י' – י"ב ולומדים בו תלמידים מהאזור ומרחבי הארץ שמגיעים לגור בכדורי ומשכימים מדי בוקר לריח אדמות העמק והגליל לצד לימודים לבגרות מלאה וערכים במסגרת קבוצתית.

אדם ואדמה גולן

תיכון אדם ואדמה בגולן הוקם בשנת 2019 בקיבוץ אורטל. נוער ישראלי, עובד ולומד חקלאות, יעצים את החקלאות בגולן, יחזק את הישובים ויהווה חלוץ במהפכת החינוך המשמעותי. התיכון מותאם לתלמידי כיתות ט'-י"ב

אדם ואדמה ניצנים

תכנית אדם ואדמה ניצנים הוקמה לאחרונה בכפר סילבר במישור החוף הדרומי של ישראל מתוך רעיון לקדם את החינוך החקלאי באזור. לצד העבודה במשק החקלאי התכנית תסייע גם לחקלאים ומשקים במרחבים הפתוחים. התכנית מתאימה לתלמידי כיתות י'-יב', מסגרת הגשמה לנוער שמחפש עשיה ומשמעות ,חינוך לערכים ואהבת הארץ, חיבור לאדמה. לימודים לבגרות מלאה במסגרת חיי קבוצה בפנימיה.

סיפור המייסדים

אדם ואדמה נולד מתוך חלום של שני חברים אשר הכירו במהלך שירות משותף ביחידה מובחרת.
עמית מאיר ויוסי מונטג התחילו את דרכם החינוכית לאחר הצבא במסע ישראלי שם פגשו אלפי בני נוער המחפשים משמעות וחיבור לארץ.
עמית גדל למשפחה חקלאית בערבה ויוסי שגדל בנתניה למשפחה מהציונות הדתית זיהו את המשבר החקלאי והחינוכי בארץ שיצר צורך לחבר את הנוער למשימה משמעותית עם סיוע לחקלאים לצד חינוך לבגרות וערכים במסגרת קבוצתית.
בשנת 2015 הוקם ביה"ס הראשון אדם ואדמה בערבה במסגרת ארגון  השומר החדש ולאחר 4 שנים של עשייה התרחב התיכון לרשת חקלאית- חינוכית לאחר פניות של יזמי חינוך נוספים.
החזון הוא להקים רשת בתי ספר שתוביל את החינוך החקלאי בישראל.

מספרים עלינו

מרים יערי, תקוע/ בוגרת מחזור א

״התכנית גרמה לי לחזק את תחושת השייכות ואהבת הארץ. העבודה החקלאית נתנה לי ביטחון עצמי, זמן ושקט לחשיבה ובנוסף הבנה של תהליכיות וסיפוק גדול. למורים בתוכנית הרבה יותר אכפת ממך, לדוגמא בלימודי הפיזיקה והמתמטיקה חיים שמלמד אותנו מקפיד עם כל חניך שהוא מבין את החומר. באופן אישי אני מרגישה שבדרך כלל יותר קל לי ללמוד אחרי שעובדים בבוקר כי אני מגיעה יותר מרוכזת ועם רצון ללמידה.״

user

צוף כבשנה, קיבוץ לביא / בוגר מחזור א'

״הגעתי לתכנית כי רציתי לעשות משהו יותר משמעותי עם החיים שלי, לא לעשות כל מה שהילדים בעולם עושים מגיעים לביה״ס לומדים, מעבירים את הזמן והולכים לישון. מאז שהגעתי מה שלמדתי על עצמי זה שבאמת, אני יכול לעשות דברים משמעותיים, אני לא חייב להישאר כל הזמן באותו מקום, אני יכול לשנות, אני יכול להשפיע אני יכול להתקדם בחיים, אני לא חייב להיות אחיד כמו כולם.״

user

דניאל זנו, ערד / בוגר מחזור א

״התקופה ב״אדם ואדמה״ הגשימה לי את המטרות והשאיפות שקיוותי אליהן, אינספור החוויות, למדתי את ערך הציונות דרך הידיים בעבודה בחקלאות ודרך הרגליים לאורכה ולרוחבה של מדינת ישראל, למדתי את ערך השיתוף, העזרה ההדדית. עכשיו אחרי התכנית אני רואה את עצמי כאדם בוגר יותר, יותר אחראי, יותר מבין את הזולת.״

user

זהר אנטין, גבעת שמואל / בוגרת מחזור א

״זה פשוט מדהים לעבד את האדמה וליישב את הערבה, יש את הרגע הזה שמסיימים את החממה לפני הזמן ורואים את החקלאי מאושר ושמח שעזרנו לו וזה באמת רגע מדהים, שווה לבוא לפה בשביל זה.״

user

:What our students say about us

Miryam Ya’ari, Tekoa / among the program’s first graduates

“Taking part in the program strengthened my sense-of-belonging and my love of the land. The agricultural work helped raise my self-confidence, and gave me time and calm for contemplation, alongside a great sense of accomplishment and a better understanding of complex processes. The program’s teachers really care about each student – for example, Haim, who taught us Physics and Maths, made sure that every one of us fully understood the material. I found it easier to study after a morning’s work, because I entered the classroom more concentrated and eager to learn.”

user

Zohar Antin, Givat Shmuel / among the program’s first graduates

“It’s just amazing to work the land and settle the Arava desert. There was a moment – we finished preparing the greenhouse before schedule, and could see how pleased and happy the farmer was that we were able to help him – this was truly an amazing moment. It’s worth joining the Program just for such moments.”

user

Daniel Zeno, Arad / among the program’s first graduates

“The time I spent in Leaders of the Land fulfilled all my goals and hopes. I’ve had so many experiences. I’ve learned Zionist values using my hands in agricultural work and using my feet hiking all over Israel. I’ve learned the value of sharing and mutual assistance. Now, as a graduate, I see myself as more mature, more responsible, and more understanding of others.”

user

Tsuf Kvashna, Kibbutz Lavie / among the program’s first graduates

“I joined the Program because I wanted to do something more meaningful with my life. I didn’t want to spend my time like all other kids – go to school, pass the time, and go to sleep. Since joining the Program I realized that I can really, genuinely, do meaningful things. I don’t have to stay in the same place all the time, I can change, I can have an influence, I can move on with my life, I don’t have to be just like all the others.”

user
בואו נדבר

מתעניינים? רוצים לשמוע עוד? השאירו פרטים ונחזור אליכם

Let's talk

Interested? Want to hear more? Leave details and we will get back to you

אירוע קרוב